tel: +48 501631327
34-424 Bańska Niżna ul. Topory 48

Kiełbasa gruba

Kiełbasa gruba – a’la krakowska, żywiecka?

Kiełbasa gruba – mój autorski przepis, ponieważ wszystkie kiełbasy można, a nawet trzeba modyfikować pod swoje upodobania 🙂

Składniki na 1 kg:

  • mięso z szynki 0,65 kg
  • boczek lub/oraz podgardle 0,35 kg ( bez skóry )
  • sól peklowa 18 g/kg
  • pieprz mielony 3 g/kg
  • czosnek świeży 2 ząbki na kg.
  • osłonka białkowa fi 60
  • przędza wędliniarska
  • waga
  • termometr
    Mięso kroimy w kostkę ok 4×4 cm. W oddzielnych naczyniach umieszczamy chude i tłuste mięso na kiełbasę. Ważymy je i dosypujemy sól pelkową przeliczając ilość w proporcji 18 g/ kg ( jeśli lubisz bardziej słone możesz wsypać więcej peklosoli – ja metodą prób doszedłem do tej ilości ). Mieszamy mięso z peklosolą i odstawiamy na 48 h w chłodne miejsce 4-8 st. Ja pojemniki wstawiam do lodówki.

Przygotowanie mięsa do nadziewania

Po 2 dniach wyjmujemy mięso na kiełbasę z lodówki i mielimy – mięso chude z szynki rozdrobniamy na szarpaku, a mięso tłustsze z boczku jak również z podgardla na sitku 13 mm. Ważymy jeszcze raz ilość mięsa i do tłustego dodajemy przyprawy – pieprz i świeży czosnek wg przepisu. Masę dokładnie mieszamy z przyprawami przez ok 10 minut i dodajemy mięso chude. Mieszamy mięso do czasu dobrego wyrobienia – uzyskania odpowiedniej kleistości masy, ponieważ źle wyrobiona masa będzie się rozpadać w gotowym produkcie. Odstawiamy na ok 1 h. do lodówki, a w tym czasie moczymy osłonki białkowe w ciepłej wodzie.

Wyjmujemy mięso z lodówki, ponownie mieszamy oraz wkładamy do nadziewarki. Przy małych ilościach możemy użyć maszynki do mielenia z odpowiednia nasadką, jak również małej nadziewarki mieszczącej max. 1,5 kg. Osłonki białkowe wiążemy sznurkiem i napełniamy dość ścisło. Zawiązujemy koniec napełnionej osłonki, jak również robimy pętelkę na której powiesimy kiełbasę w wędzarni. Otrzymaną kiełbasę grubą odwieszamy w chłodnym miejscu do osadzenia. Może to być 1h jak również cała noc. Wszystko zależy od zaplanowanego wędzenia.

Wędzenie kiełbasy

Rozgrzewamy wędzarnie w celu jej ogrzania i wysuszenia. Wkładamy kiełbasę do rozgrzanej wędzarni i osuszamy w temp. ok. 40 st. przez ok. 1h.

Po tym czasie podnosimy temperaturę do ok. 55-60 st. i wędzimy przez ok 3 -3,5 h. Pamiętajmy, że drewno musi być suche, ponieważ mokre może spowodować zakwaszenie wyrobu. Dym musi swobodnie przepływać przez wędzarnie. Po tym czasie możemy kiełbasę podpiec w wędzarni lub sparzyć w wodzie. Ja wybrałem parzenie w wodzie, ponieważ ten sposób mi odpowiada. Nagrzewamy wodę do ok 80st i wkładamy nasze wyroby. Następnie parzymy do czasu, aż kiełbasa gruba w środku osiągnie temp. 68 st. Po tym czasie wyjmujemy kiełbasę z garnka i hartujemy przez ok. 10 min. w zimnej wodzie. Wyjmujemy i wieszamy do ocieknięcia, a potem chowamy do lodówki na noc. Rano możemy przystąpić do konsumpcji.

Na koniec informujemy, że kolejny nasz przepis na grubą kiełbasę podajemy tu – kiełbasa szynkowa.

Osłonki, przyprawy jak również inne materiały kupuję w sklepie internetowym Swojski Wyrób.

Smacznego 🙂

Inne nasze przepisy znajdziesz w dziale Swojskie wyroby.

4 odpowiedzi na “Kiełbasa gruba”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *