Kacza szynka to nic innego jak pierś z kaczki.
Kacza szynka, czyli pierś jest bardzo prosta w przygotowaniu. Z całej kaczki wycinamy pierś ze skórą tak, żeby skórą dało się okryć całe mięso.
Materiały pomocnicze:
- siatka wędliniarska
- sznurek wędliniarski
- sól peklowa 20-25 g/kg
- waga
- termometr
Po wykrojeniu piersi z kaczki nacieramy ją solą peklującą, a potem wedle uznania wkładamy do pojemnika lub torebki strunowej. Równie dobrym sposobem jest zapakowanie mięsa próżniowo. Odstawiamy mięso na 48 godzin do lodówki.
Przygotowanie mięsa po peklowaniu
Po 2 dniach wyjmujemy z lodówki i młotkiem rozbijamy kaczą szynkę od wewnętrznej strony tak, żeby je zmiękczyć i po złożeniu się skleiło tworząc kulkę. Żeby było łatwiej i wygodniej można skórę zszyć nicią lub spiąć wykałaczką. Tak uformowane mięso wkładamy w siatkę i ściskamy sznurkiem.
Wieszamy i zostawiamy do ocieknięcia. Czas ociekania zależy od terminu wędzenia. Wystarczy godzina, ale możemy w chłodnym miejscy zostawić mięso na noc.
Wędzenie kaczej szynki
Rozgrzewamy wędzarnie w celu jej ogrzania i wysuszenia. Wkładamy mięso do rozgrzanej wędzarni i osuszamy w temp. ok. 40 st. przez ok. godzinę do momentu, aż będzie suche w dotyku.
Po tym czasie podnosimy temperaturę do ok. 55-60 st. i wędzimy przez ok. 3 -3,5 h do uzyskania pożądanego koloru. Pamiętajmy, że drewno musi być suche, ponieważ mokre może spowodować zakwaszenie wyrobu. Dym musi swobodnie przepływać przez wędzarnie. Po tym czasie wyjmujemy szynkę w celu sparzenia w wodzie. Nagrzewamy wodę do ok 80 st i wkładamy nasz wyrób. Parzymy do czasu, aż kacza szynka w środku osiągnie temp. 72 st. Po tym czasie wyjmujemy szyneczkę z garnka, jak również hartujemy przez ok. 10 min. w zimnej wodzie. Wyjmujemy i wieszamy do ocieknięcia, a potem chowamy do lodówki na noc. Rano możemy przystąpić do konsumpcji. Na poniższych zdjęciach mamy samą pierś z kaczki, a obok właściwie ta sama kacza szynka faszerowana mięsem pozostałym po nabijaniu kiełbasy. W nadziewarce zawsze coś zostaje i możemy to wykorzystać jako farsz do naszej szyneczki.
Przepis na kiełbasę dodam w kolejnym wpisie, a znajdziesz go w dziale Swojskie wyroby.
Smacznego 🙂
Osłonki, przyprawy jak również inne materiały kupuję w sklepie internetowym Swojski Wyrób.
Jeśli masz ochotę spróbować naszych wyrobów zapraszamy do rezerwacji –pokoje z widokiem na Tatry w naszym pensjonacie w Bańskiej Niżnej. Znajdujemy się 400 m. od stacji PKP i 600 m. od basenów termalnych Gorący Potok i Szaflary.
2 odpowiedzi na “Kacza Szynka”
[…] baleronu, szynki, schabu i boczku to nie tylko sposób na uzyskanie wyjątkowego smaku, ale także tradycyjna metoda […]
[…] A to co zostało nam w nadziewarce możemy wykorzystać jako farsz np. do kaczej piersi. […]