tel: +48 501631327
34-424 Bańska Niżna ul. Topory 48

Kabanosy

Kabanosy wieprzowe z dodatkiem wołowiny.

Kabanosy wieprzowe – składniki na 1 kg:

  • mięso z szynki 0,5 kg
  • boczek lub/oraz podgardle 0,3 kg ( bez skóry )
  • wołowe ( gulaszowe ) 0,2 kg
  • sól peklowa 18 g/kg
  • pieprz mielony 2 g/kg
  • kminek mielony 0,5 g/kg.
  • gałka muszkatołowa 0,5 g /kg
  • jelita baranie
  • waga
  • termometr
    Mięso na kabanosy kroimy w kostkę ok 4×4 cm i każdy rodzaj umieszczamy w oddzielnych naczyniach. Ważymy je i dosypujemy sól pelkową przeliczając ilość w proporcji 18 g/ kg ( jeśli lubisz bardziej słone możesz wsypać więcej peklosoli – ja metodą prób doszedłem do tej ilości ). Mieszamy mięso z peklosolą i odstawiamy na 48 h w chłodne miejsce 4-8 st. Ja pojemniki wstawiam do lodówki.

Po 2 dniach wyjmujemy mięso z lodówki i mielimy – mięso chude z szynki rozdrabniamy na sitku nr 8, mięso tłustsze z boczku jak również z podgardla na sitku nr 5, a wołowinę na sitku makowym. Ważymy jeszcze raz ilość mięsa. Do wołowiny dodajemy przyprawy – pieprz, kminek i gałkę muszkatołową wg przepisu, a masę dokładnie mieszamy z przyprawami przez ok 10 minut. Dodajemy mięso tłuste i ponownie mieszamy. Dodajemy mięso chude i mieszamy mięso do czasu dobrego wyrobienia – uzyskania odpowiedniej kleistości masy, ponieważ źle wyrobiona masa będzie się rozpadać w gotowym produkcie i odstawiamy na ok 1 -2 h. do lodówki, a w tym czasie moczymy jelita baranie w ciepłej wodzie.

Nadziewanie kabanosów

Wyjmujemy mięso z lodówki, ponownie mieszamy oraz wkładamy do nadziewarki. Przy małych ilościach możemy użyć maszynki do mielenia z odpowiednią nasadką, jak również małej nadziewarki mieszczącej max. 1,5 kg. Nakładamy jelita baranie na lejek i napełniamy. Zawiązujemy koniec napełnionych jelit i zawieszamy na kijach w celu osadzenia. Odwieszamy w chłodnym miejscu do osadzenia. Może to być 1 -2 h jak również cała noc. Wszystko zależy od zaplanowanego wędzenia.

Wędzenie

Rozgrzewamy wędzarnie w celu jej ogrzania i wysuszenia, a następnie wkładamy kabanosy do rozgrzanej wędzarni i osuszamy w temp. ok. 40 st. przez ok. 0,5 h. Po tym czasie podnosimy temperaturę do ok. 55-60 st. i wędzimy przez ok 2 -2,5 h do zadowalającego nas koloru. Pamiętajmy, że drewno musi być suche, ponieważ mokre może spowodować zakwaszenie wyrobu,a dym musi swobodnie przepływać przez wędzarnie. Po uzyskaniu odpowiedniego koloru kabanosów, podnosimy temperaturę w wędzarce do ok. 90 st. gdyż będziemy podpiekać kabanosy przez ok 30 minut. Po tym czasie wyjmujemy kabanosy i studzimy w chłodnym miejscu. Na noc wkładamy do lodówki,ponieważ mieśo musi stężeć,a już rano możemy przystąpić do konsumpcji. Świetnie smakuje z chlebem razowym. Jeśli lubisz możesz zostawić je w chłodnym miejscu na dłużej w celu podsuszenia.

Osłonki, przyprawy jak również inne materiały kupuję w sklepie internetowym Swojski Wyrób.

Smacznego 🙂

Inne nasze przepisy znajdziesz w dziale Swojskie wyroby.

3 odpowiedzi na “Kabanosy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *