tel: +48 501631327
34-424 Bańska Niżna ul. Topory 48

Pstrąg wędzony

Pstrąg, to moja ulubiona słodkowodna ryba wędzona. Oczywiście jest wiele smacznych ryb , które można uwędzić, ale akurat pstrąga mogę kupić najświeższego prosto z hodowli na potoku w Zakopanem.

Przygotowanie ryby do wędzenia.

Świerzą rybę myję pod zimną, bieżącą wodą. W pojemniku rozpuszczam sól kamienną w proporcji 80 g soli na litr wody. Ryby wkładam do pojemnika i zalewam przygotowaną solanką tak, żeby nie wystawały ponad wodę. Odstawiam do lodówki na około 24 godziny. Po tym czasie wyjmuję ryby, zawieszam na haki i zostawiam do ocieknięcia w chłodnym miejscy na noc. Proces ten można przyspieszyć wycierając rybę ręcznikiem papierowym, jak również osuszając bezpośrednio w wygrzanej wędzarce.

Wędzenie

Rozgrzewamy wędzarnie w celu jej ogrzania i wysuszenia. Wkładamy ryby do rozgrzanej wędzarni i osuszamy w temp. ok. 40 st. przez ok. 30-40 minut, aż w dotyku będą suche.

Po tym czasie podnosimy temperaturę do ok. 55-60 st. i wędzimy przez ok 3 godziny do uzyskania pożądanego koloru. Pamiętajmy, że do wędzenia używamy tylko suchego drewna, ponieważ mokre może spowodować zakwaszenie wyrobu. Dym musi swobodnie przepływać przez wędzarnie, ponieważ zbyt mały przepływ spowoduje kwaśny posmak. Po uzyskaniu odpowiedniego koloru podnosimy temperaturę w wędzarni do około
85 -90 stopni i bez dymu podpiekamy rybę w zależności od jej wielkości około 30 -45 minut. Wyjmujemy i wieszamy do ostygnięcia, a potem chowamy do lodówki na noc.

Rano możemy przystąpić do konsumpcji. Świetnie smakuje ze swojskim chlebem.

Smacznego 🙂

Inne nasze przepisy takie jak: biała kiełbasa, baleron, czy cienką kiełbasę znajdziesz w dziale Swojskie wyroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *