Mielonka w słoiku.
Mielonka w słoiku – każdy z nas może łatwo i szybko zrobić sam w domu. Przypuszczam, że nie raz jadłeś mielonkę z puszki. Dziś opiszę jak w łatwy sposób możemy zrobić taką w domu.
Oto lista składników na 2 kg mielonki:
Szynka 0,8 kg
Boczek, pachwina 0,85 kg
Ścinki z szynek, karkówki, schabu 0,35 kg
Sól peklująca 17 g/kg
pieprz mielony 3 g/kg
kolendra 0,5 g/kg
Mięso kroimy w kostkę ok. 4 x 4 cm, ważymy i zasypujemy solą peklującą. Dokładnie mieszamy i odstawiamy do lodówki na 24 do 48 godzin.
Po wyjęciu z lodówki wszystkie rodzaje mięsa mielimy na siatce fi 5. Jak zapewne zauważyliście zaplątał mi się kawałek miesa wołowego gulaszowego, który też zmieliłem. Jeśli chcecie uzyskać więcej tłuszczyku proponuję zmienić proporcję i dodać na przykład podgardla.
Jeszcze raz mięso ważymy i dodajemy pieprz oraz kolendrę.
Oczywiście jeśli lubisz, możesz dodatkowo dodać inne przyprawy takie jak czosnek , czy gałkę muszkatołową. Naszą masę mięsną dokładnie mieszamy z przyprawami, wkładamy do słoików i zakręcamy zakrętki. Teraz przystępujemy do wekowania. Ja przeprowadziłem proces tandyzacji, ale można to zrobić w piekarniku jak również w garnku z wodą.
Konserwacja mięsa
Wkładamy słoiki do piekarnika i tandyzujemy w 120 st. ( tak samo jak pasztet w słoiku )
1 dzień ok 50 min od momentu nagrzania się piekarnika,
2 dzień ok. 40 min,
3 dzień ok 25 min. Czasy zależą od pojemności słoików – im większy tym czas pasteryzacji dłuższy.
Jak zapewne zauważyliście, że używam prostych słoików o pojemności ok 250 gram, ponieważ łatwo z nich wyjąć mięso, jak również ładnie pokroić w plasterki na kanapki. Taki słoik łatwo przechować w lodówce, a w razie potrzeby zabrać ze sobą na piknik, wypad nad jezioro lub w góry, czy dłuższy wyjazd – pod namiot, czy do pracy.
Niegdyś nasi rodzice, czy dziadkowie często w ten sposób konserwowali mięso, a teraz my też możemy ich naśladować przygotowując zdrową i smaczną mielonkę.
Mielonka w słoiku gotowa 🙂
Smacznego. Przyprawy itp. kupuję w sklepie internetowym Swojski Wyrób. Zachęcamy do przeczytania innych naszych przepisów na swojskie specjały które serwujemy naszym gościom na śniadanie.
2 odpowiedzi na “Mielonka w słoiku”
[…] ciekawe przepisy np. wędliny , chleb razowy, żurek, mielonka w słoiku, czy naleśniki – znajdziesz na naszym blogu […]
[…] Tą samą masę możesz włożyć do foremki i upiec w tradycyjny sposób w piekarniku. Dzięki temu uzyszkasz chrupiącą skórkę, której nie będzie w pasztecie ze słoika.W ten sam sposób możemy zakonserwować mielonkę. […]